Władysławowo zwane popularnie "Władkiem", to serce turystyczne naszej gminy i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych miejscowości wypoczynkowych w Polsce.
W skład gminy Władysławowo wchodzą: Karwia, Ostrowo, Tupadły, Jastrzębia Góra, Rozewie, Chłapowo, Władysławowo oraz Chałupy.
Malownicze krajobrazy, ponad 20 km piaszczystych plaż, przepięknie urozmaicona linia brzegowa, czyste powietrze nasycone zapachem nadmorskich sosen - to tylko niektóre walory, dla których każdego roku setki tysięcy turystów odwiedza niezwykle urokliwy zakątek naszego kraju. Dla chętnych turystów poszukujących dzikich plaż polecamy spacer wzdłuż Półwyspu Helskiego gdzie spotkacie dziesiątki amatorów sportów wodnych.
Czy Wiesz, że plaża we Władysławowie ma 3 km długości i aż 55 m szerokości. W pełnym sezonie jest co prawda tłoczno ale każdy znajdzie dla siebie miejsce. Wejść na plażę jest kilka z których widać Przylądek Rozewie oraz zarys portu we Władysławowie. Na plaży polecamy między innymi zjeżdżalnię wodną aczkolwiek atrakcji jest więcej jak np. żądnych mocnych wrażeń czekają wycieczki bananami po morzu czy pływanie na szybkich pontonach.
Dziesiątki turystów niezwykle ceni sobie aktywny udział w wypoczynku między innymi w/w imprezach rozrywkowych, które rokrocznie odbywają się we Władysławowie i cieszą się dużą popularnością. Możesz wziąć udział we wspólnej zabawie przy różnorodnej muzyce oraz spróbować swoich sił i szczęścia w wielu zabawach i konkursach.Do jednej z głównych atrakcji należy niewątpliwie port, który jest położony nad otwartym morzem i jest jednym z największych portów rybackich na Bałtyku. W porcie warto pójść na spacer po zachodnim falochronie, który został wybudowany w kształcie łuku i liczy ponad 700 m,spełniając rolę atrakcyjnego mola spacerowego ale nie tylko.
Latem port staje się bazą dla rejsów turystycznych po Bałtyku kutrami rybackimi przystosowanymi do tego celu oraz całodniowych rejsów dla wędkarzy po dorsza. Połowy dorsza odbywają się na łowiskach oddalonych od lądu o około 20-30 km i na głębokości około 50-80 metrów.
Coraz większą popularnością cieszą się około 15-minutowe rejsy szybką motorówką - AQUATOM (typu RIB). Jest to jedna z najszybszych łodzi w Polsce. Rejs taki dostarcza maksimum adrenaliny i można powiedzieć, że jest alternatywą dla osób szukających dużych wrażeń.
Innym atrakcją jest "pływanie na bananie", która również ma wielu zwolenników.
Wieża Domu Rybaka stanowi świetny punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę naszego miasta oraz nasadę Półwyspu Helskiego. Dzięki urządzeniom optycznym można obserwować okolicę z bliższej perspektywy a w sprzyjających warunkach widoczna jest nawet Gdynia. Dla rybaków wpływających do władysławowskiego portu spełnia ona również walor nawigacyjny.
Udostępnione sa dwa tarasy:
- dolny na wysokości 45 m n.p.m.
- taras górny na wysokości 63 m n.p.m . potocznie zwany jako KULA
W wieży na III piętrze mieści się również prywatne Muzeum Motyli. Ekspozycja zawiera kilka tysięcy spreparowanych okazów wśród których znajdują się najcenniejsze i najciekawsze motyle oraz owady z całego świata. Znajdziesz tutaj również kolekcje monet i pamiątek związanych z tematyką muzeum.
Dwa piętra wyżej - Magiczny Zawrót Głowy wraz z odlotowym gabinetem śmiechu, czyli miejsce, w którym poznać można tajemnice iluzji i zobaczyć zabawki optyczne z XIX wieku i zasadę działania Zoetropu czyli pierwszego na świecie zmieniacza obrazów.
Kasy biletowe znajdują się na VIII piętrze przy których mieści się sklepik, w którym zakupić możecie pamiątki związane z naszym regionem.
Pierwsza w Polsce aleja, jedyna w swoim rodzaju atrakcja, która powstała z inicjatywy Fundacji "Aleja Gwiazd Sportu" w 2000 roku. Przy osobistym udziale naszych gwiazd sportu są odsłaniane imienne gwiazdy sportowców. Pamięta się w ten sposób osoby zasłużone dla polskiego sportu w tym i znani trenerzy. Do 2016 roku włącznie swoje miejsce w Alei znalazło 109 gwiazd sportu.
W 2016 roku tego zaszczytu dostąpił: Bronisław Czech, Wojciech Fortuna, Bohdan Tomaszewski, Rafał Sonik, Sebastian Kawa oraz Karol Bielecki.
Aleja Gwiazd Sportu stanowi deptak, który prowadzi bezpośrednio na plażę. Dodatkową atrakcją jest fontanna, której twórcą jest były szermierz i olimpijczyk - architekt prof. W. Zabłocki.
W 2014 roku ustawiona została rzeźba "Korona Himalajów", składająca się z 14 skał symbolizujących wszystkie ośmiotysięczne szczyty z mosiężnymi tabliczkami z nazwiskami polskich himalaistów. Rzeźba została wykonana z bloków piaskowca, sprowadzonego ze Szwecji.
"CETNIEWO" jest miejscem treningu reprezentantów Polski kilkudziesięciu dyscyplin sportowych oraz miejscem dla osób spoza sportu, preferujących aktywny wypoczynek. Dysponują specjalistyczną infrastrukturą sportową.
Położony jest na pięknym klifowym brzegu, wzdłuż szerokiej plaży Morza Bałtyckiego i zlokalizowany jest na obszarze 20 ha. Wszystkie obiekty hotelarskie otoczone są nadmorskim borem sosnowym a walory turystyczne w jakiej usytuowana jest baza noclegowa OPO "CETNIEWO" są wysoko oceniane zarówno przez gości krajowych, jak i zagranicznych.
Na terenie ośrodka znajdują się: kompleks basenowo-rekreacyjny "AQUARIUS", duża i mała wielofunkcyjna hala do gier sportowych, hala do zapasów i judo, hala szermierki, siłownia i hala do podnoszenia ciężarów, boiska piłkarskie trawiaste z widownią na 1000 osób, boisko do rzutów młotom, z bieżnia lekkoatletyczną, dyskiem, oszczepem i pchnięcia kulą oraz korty tenisowe.
We Władysławowie oraz regionie są świetne warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Wszystkie trasy są estetyczne, oznakowane i bezpieczne. Malownicze widoki, urozmaicone ukształtowanie terenu oraz wiele wypożyczalni rowerów, skuterów i ekorowerów to tylko niektóre zalety, które powinny przekonać każdego amatora turystyki rowerowej, że warto skorzystać z tej formy aktywnego wypoczynku.
Najpiękniejszą z nich jest niewątpliwie ścieżka rowerowa, która połączyła Władysławowo z Helem (35 km) i z Puckiem (10 km).
Ścieżka zaczyna się we Władysławowie i oddzielona jest od ruchu samochodowego i prowadzi przez: Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię i Juratę. Ostatnie 9 km jest ścieżką leśną. Druga ścieżka rowerowa prowadzi z Władysławowa do Pucka o długości 11 km, którą możesz dojechać na molo w Pucku.
Planując wyjazd z Helu czy z Pucka łącznie masz 45 km ścieżki rowerowej wokół Zatoki Puckiej a więc idealna odległość na całodniową wyprawę.
Trzecią propozycją jest ścieżka z Władysławowa do Jastrzębiej Góry o długości 8km i po drodze zwiedzić można latarnie w Rozewiu.
Jedną z atrakcji jest również park edukacyjno-rozrywkowy - Ocean Park. Mylisz się, jeżeli skojarzysz sobie nazwę Ocean Park z Oceanarium, ponieważ nie ma tutaj żadnego akwarium. Projekt propaguje wiedzę o życiu zwierząt morskich wykonanych w skali 1:1.
Na 20 ha Ocean Parku we Władysławowie to spotkanie z wielorybami, rekinami, żółwiami, delfinami oraz z wieloma innymi zwierzętami morskimi i oceanicznymi.
Do Ocean Parku masz tylko 200 m który funkcjonuje tylko w sezonie letnim od 09.00 do 21.00 zapewniając całodzienną rozrywkę. Niestety takie przyjemności kosztują, dziecko do lat 3 gratis, od 3-18 lat - 21 zł a osoba dorosła 27 zł
Przyjeżdżając do Władysławowa masz możliwość zwiedzenia w niewielkiej odległości od nas 3 latarni morskich w:
Rozewiu - 6,7 km,
Jastarni - 23,1 km
Helu - 36,9 km.
Latarnia Morska w Rozewiu została wybudowana w 1821 r. i obecnie ma 33m wysokości i wciąż wysyła światło żeglarzom, rybakom i marynarzom. W budynku mieści się Muzeum Latarnictwa Morskiego, w którym mieści się ekspozycja prezentująca ewolucję oraz modele polskich latarni.
Znajduje się tutaj również Izba Pamięci Stefana Żeromskiego, który, jak mówi historia napisał "Wiatr od morza"."
Dane nawigacyjne:
Z uwagi na położenie Władysławowa zarówno nad morzem Bałtyckim jak i Zatoki Puckiej istnieją świetne warunki dla amatorów sportów wodnych. Stosunkowo niewielka fala na Zatoce Puckiej sprawia to, że od wczesnej wiosny do późnej jesieni na jej wodach swej pasji oddają się miłośnicy tego aktywnego wypoczynku. Największą popularnością cieszą się windsurfing i kitesurfing. Płytka woda w zatoce przyciąga nie tylko doświadczonych ale i też początkujących amatorów tego rodzaju rozrywki.
Dodatkowym atutem są liczne szkółki usytuowane na kempingach i nie ma żadnych problemów abyś np.nauczył się pływania na desce. Ponadto Chałupy położone blisko Władysławowa na Półwyspie Helskim, mogą pochwalić się jednymi z najlepszych w Europie warunków do uprawiania tego sportu na wodach Zatoki Puckiej.
Inną formą aktywnego wypoczynku jest latanie paralotnią zyskujące coraz większą popularność oraz "Parasailing" czyli latanie na spadochronie holowanym przez motorówkę.